20180928_180615
1. Uspořádal jste největší sraz karavanů a camperů v Evropě. Jaký je
to pocit?
Určitě ne v Evropě, ani v ČR. Vlastně ani neznám statistiky návštěvnosti srazů. Dělal jsem si na skupině srandu, že to bude největší sraz v dějinách karavaningu (ihihihi), byla to legrace, upravená hláška z filmu. Chtěl jsem členy skupiny pobavit a vyhecovat. A teď vážně. Povedlo se při 1. srazu v dubnu oslovit plno posádek ze skupiny, přijelo jich cca 190 a v září dokonce 200 posádek. Myslím, že dvakrát do roka udělat takovýto velký sraz  je úspěch a je jedno, jestli je to rekord, nebo ne. Hlavně že se tolik lidí seznámilo, pobavilo. Splnilo to ten účel.
2. Co všechno jste pro to musel udělat?
Hlavně chtít. Založil jsem skupinu Milujeme karavaning cca v roce 2014 pro pár přátel. Postupně se přidávali členi. U příležitosti 3000 člena jsem byl osloven členy o uspořádání setkání. Nikdy jsem to nedělal, někdy v mládí jsem pořádal tábory, ale to bylo úplně o něčem jiném. Nevěděl jsem, do čeho jdu a hlavně jsem neměl ani korunu. Věděl jsem, že to bude v Merkuru, neboť to mám z Brna kousek a znám ten kemp. První vlaštovka byla, že jsem  vyjednal na recepci s vedoucí slevu 15 procent. Při trávení víkendového pobytu v Merkuru mě oslovil Antonín Prček (člen skupiny), že nám poskytne zázemí a párty stan. To bylo super. Dál jsem musel zrealizovat nějakou zábavu, o tom jsem nevěděl nic. Vlastně ani to, že se musí žádat kvůli hudební produkci obecní úřad a kemp, prostě se to  vše dělalo operativně, za provozu. Už ze začátku vyhlášení srazu se mi sama ozvala  Vlaďka Poláčková (členka skupiny MK a přítelkyně Elvise). Psala, že se na sraz moc těší a že přiveze Elvise. Napřed jsem si představil, a teď promine, psa, nebo něco takového. Mýlil jsem se a opravdu přivezla živého chlapa jako horu s duší dítěte, fajn člověka a opravdového profesionálního hudebníka. Netušil jsem, že se staneme kamarády a Michal alias Elvis, se stane ikonou celé skupiny Milujeme karavaning. I když je to profík a živí se tím, pro nás udělal vystoupení zadarmo, prostě z lásky ke skupině a karavaningu. Druhým mecenášem, co se mi sám nabídl se svojí skupinou Alfasrnci, že zahrají a to taky zadarmo, byl Standa Munster. Také člen a milovník karavaningu. Kluci byli naprosto úžasní. Tak tady vidíte, že to šlo vlastně samo a sraz si udělali členi. Já se jen vezl, ihihih. Při druhém srazu jsem musel laťku posunout výš. Udělal jsem to ve stylu vinobraní. Tonda sehnal cimbálovku, já požádal Elvise. Přidal jsem k tomu všemu ještě soutěže pro děti, promítání kina a karneval. To si vlastně členi udělali taky sami, protože na můj apel přivezli spoustu darů, cukrovinek. Děti měli plno výher a tombolu.
3. Kolik času jste tomu věnoval?
Oba srazy jsem vyhlásil cca 3 měsíce dopředu, tak cca tuhle dobu.
4. Co Vás přivedlo k nápadu uspořádat sraz?
Na tuhle otázku jsem odpověděl už ve druhé otázce. Byla to touha poznat osobně členy, setkat se s nimi. Vlastně to chtěli všichni.
5. Kolik kousků tedy dorazilo? Víte zhruba, kolik lidí to
představuje?
Na první sraz 190 posádek, na druhý 200posádek. Když počítám v průměru posádku 3 lidi, tak to bylo cca až 600lidí včetně dětí.
6. V jakém věkovém rozpětí jsou auta, která přijela?
Jelikož jsem admin a zakladatel skupiny, mám přístup i ke statistikám. Věkový průměr byl 38 až 40 let. Bohužel v tom nejsou děti. To bychom byli ještě mladší.
7. Zajistil jste i velmi netradiční hudební produkci, kdy Elvis Presley zpívá s cimbálem. Jak se Vám podařil tento kousek?
Když jsem vymyslel to, že bude cimbálovka, okamžitě mě napadla myšlenka spojit to s Elvisem. Byla to spontánnost, ale krásná. Metallica taky hrála se symfonickým orchestrem a povedlo se, aniž by tomu fanoušci tehdy věřili. Já spojil cimbál s Elvisem. Povedlo se ještě líp, než ta zmiňovaná Metallica. Byl to největší kulturní zážitek mého života.
20180928_210811

8. Jaké máte další plány?

Plánů je hodně. Chtěl bych uspořádat někdy karavaningovou Olympiádu. Členi různých skupin a karavan klubů proti sobě, v netradičních disciplínách. Dále hudební festival. Účinkující budou členové skupiny Milujeme karavaning, protože jsem zjistil, že mnoho z nich má hudební skupinu, nebo na něco hraje. Mým cílem je zaplnit amfiteátr ve Strážnici… hihihi, všechno budou karavanisti. To už pak asi bude ten největší sraz v Evropě, hihihi.

9. Co Vás v oblasti karavaningu trápí a co Vás naopak těší?

V karavaningu mě trápí neochota obcí rozvíjet kempy, steelplatzy a uvolnit plochy na táboření. Těší mě rozvoj karavaningu a hlavně že jsou to celé rodiny s dětmi.

10. Vím o několika svých čtenářích, kteří zvažují koupi obytného auta / karavanu. Pomozte jim se rozhodnout a řekněte, jaká byla Vaše cesta ke karavaningu a co Vás na něm tolik baví?

Moje cesta ke karavaningu začala cca ve dvaceti letech. Pořídil jsem si první karavan domácí výroby ze 70. let. Po jeho ,,rozpadnutí,, hihih jsem měl asi 5 let pauzu. Nebyl jsem ale ve své kůži. Manželce jsem říkal, že si pořídíme karavan, ona moc nechtěla. Tehdy jsem jí ho koupil k vánocům. Byla naštvaná, ještě v únoru se na něj nešla ani podívat. Změnil to ale první výjezd. Po půl roce putování jsem na její přání pořídil větší a už byla taky duší karavanista. Baví mně na karavaningu ta svoboda, užívat si tam, kde zrovna chci. Jezdíme do klidných kempů např. Rouchovany a naopak za hukotem do Merkuru. Prostě podle nálady. Myslím, kdo to zkusí, je nadšen, a už ho to nevrátí k poflakování doma, dumání nad samotou a nudou. Karavaning je o zážitcích, cestování, poznávání a přátelství.

DSCN5475

11. Co byste chtěl vzkázat svým ovečkám ve skupině Milujeme karavaning?

Vzkazuju jim pořád… hihihi. Teď vážně. Chci, aby byli tak úžasní, jak jsou. Oni sami vědí, že když nebudou na sebe hodní, tak je zablokuji a už v mé skupině nebudou milovat karavaning. Chtěl bych jim poděkovat, za to jak jsou skvělí.

12. Co byste chtěl vzkázat ostatním?

Ostatním? Vše dobré. Hlavně aby byli zdraví, a od toho se to vše odvíjí.

 

Za rozhovor děkuji Martinu Sperátovi, zakladateli FB skupiny Milujeme karavaning.

 

http://www.sperat.cz  kompletní genealogické služby